КОРИСНІ СТАТТІ

Кишкові коліки означають порушення внутрішніх органів?

Що таке коліки

Кишкові коліки за своєю природою – рефлекторні спазми. У більшості випадків вони мають функціональний, а не органічний характер, тобто, не передбачають патології внутрішніх органів. У перші три місяці життя більш ніж у 70% дітей відзначаються функціональні кишкові коліки.

Зазвичай коліки виникають внаслідок підвищеного газоутворення в кишківнику дитини. Спазми спричиняють різкий біль, внаслідок чого малюк починає плакати. Також напади кишкових колік можуть супроводжуватися такими симптомами, як підтягування ніжок до животика або вигинання тільця, здуття животика тощо. Головна відмінність кишкових колік у немовлят від інших захворювань шлунково-кишкового тракту – раптова поява і раптове закінчення нападу. Найчастіше кишкові коліки зникають після випорожнення кишківника або відходження газів.

Профілактика та лікування

Для ефективного лікування кишкових колік у немовлят необхідно зрозуміти, чим обумовлена проблема. Серед найбільш поширених причин – незрілість травної системи, нестача необхідних ферментів, потрапляння у шлунок повітря разом з їжею, вживання мамою певних продуктів або її нестабільний психоемоційний стан.

Щоб діагностувати коліки, використовують так зване «правило трьох» – якщо дитина плаче протягом трьох і більше годин на добу, не менше трьох днів на тиждень та протягом не менш трьох тижнів. При цьому в інший час діти мають хороший апетит, додають у вазі, зберігають загальний позитивний настрій.

Як полегшити стан дитини під час нападу? Перш за все, допоможе легкий масаж та тепло на животик. Також є рекомендація викладати малюка на живіт для зменшення болю. Якщо мама годує дитину груддю, їй необхідно виключити з раціону бобові, житній хліб, консервовані овочі та фрукти, міцну каву та чай. Крім того, важливо дотримуватись правил годування та слідкувати, щоб кожен сеанс тривав щонайменш півгодини.

Наступним кроком у лікуванні є застосування препаратів симетикону. Це – суміш полімеру діметілсілоксана з діоксидом кремнію. Формула симетикону є абсолютно безпечною для дитини, не всмоктується в кишківнику та повністю виводиться з організму під час дефекації. Найбільш сучасним препаратом симетикону наразі є Боботик: його формула є економічною, легко засвоюється та не містить цукру. Засіб зручний у використанні, його можна додавати в їжу, та навіть на сосок під час годування. Зазвичай достатньо 16 крапель, щоб запобігти нападу. Механізм дії препарату заснований на ослабленні бульбашок газу в травному тракті та виведенні їх з організму. Це дозволяє зняти різкий біль протягом декількох хвилин. Також важливо, що симетикон не викликає звикання.

Чи є це серйозним?

Найчастіше за все кишкові коліки не становлять небезпеки для здоров’я малюка та викликають лише дискомфорт. Але вони також можуть бути пов’язані з більш серйозними проблемами – кишковою інфекцією, алергією або дисбактеріозом. Тому будьте уважні та зверніться для додаткового обстеження до педіатра, якщо:

  • коліки виникають у поєднанні з рідкими випорожненнями та підвищенням температуринапади проходять на тлі періодичних проносів та запорів,
  • дитина погано набирає вагуколіки супроводжуються висипаннями на тілі,
  • сверблячкою та неспокійним психічним станом дитини

Основано на матеріалі Приворотский, В. Ф., Луппова, Н. Е. «Младенческие кишечные колики: проблема и пути решения».